Uživatel

Aktuální uživatel:
neprihlášen
Přihlásit
Registrace


Péče o nohy u diabetiků



 

 Co je tzv. „diabetická noha“

Tento termín shrnuje problémy s dolními končetinami u lidí trpících cukrovkou. Syndrom diabetické nohy patří k nejzávažnějším komplikacím diabetu. V důsledku postižení nervů (diabetická neuropaite) a cév (diabetická angiopatie) při diabetu, náchylnosti k infekcím a pomalému hojení ran dochází ke vzniku vředových lézí, destrukci tkáně až jejímu odumření. Těmto nepříjemným komplikacím se pacient může vyhnout při dodržování zásad správné péče o své nohy a volbou správné obuvi, a to již před výskytem jakýchkoliv problémů.

Mezi projevy diabetické nohy patří ztráta citlivosti na dotek, teplo, chlad i bolest v důsledku poškození nervů, což zvyšuje riziko poranění nohy bez následného dostatečného ošetření, protože pacient si poranění ani nemusí být vědom. Dochází také k vysychání pokožky na nohou, jejímu rohovatění a popraskání, což umožňuje vstup infekcí a plísní do drobných ranek. Poškozené cévní zásobení má za následek zpomalené a zhoršené hojení ran. Projevem diabetické nohy mohou být i různé deformity prstů, otoky či změna rozměrů nohou.


 

Prevence

1.      Správná hygiena

Každý diabetik by měl o své nohy dbát při každodenní hygieně. Je potřeba si pečlivě prohlédnout plosky nohou, v případě potřeby i za pomoci zrcátka. Po umytí je nutné nohy pečlivě osušit, zejména v meziprstních prostorech. K prevenci vysušování pokožky je vhodné používat hydratační krém, který však není dobré nanášet mezi prsty. Vhodné je pravidelně navštěvovat pedikúru, nejlépe tzv. medicinální pedikúru prováděnou na sucho. Pedikéra je nutné upozornit na přítomnost cukrovky. Nehty by se měly stříhat pouze rovně. Každý den by se měly měnit ponožky či punčochy.

 

 

 

    2.      Obuv

Diabetici by neměli vůbec (ani doma) chodit naboso. Jakékoliv malé poranění představuje riziko infekce a následných komplikací. Výběru obuvi je nutné věnovat zvýšenou pozornost, měla by být kvalitní, nejlépe s peciální pro diabetiky. Musí být pohodlná a nohu chránit, nejlépe kožená, být uzavřená, mít vhodn ý tvar i velikost, nesmí nikde tlačit, neměla by mít velký podpatek. Novou obuv je dobré nenosit déle než dvě hodiny. Před obutím by se mělo zkontrolovat, zda v botě není nějaké cizí těleso nebo zda někde netlačí.

    

 

3.      Ponožky

Ponožky také hrají důležitou roli v prevenci syndromu diabetické nohy. Měly by se používat do všech bot a měnit každý den. Ponožky by neměly být těsné, protože by bránily prokrvení nohy, ale ani příliš volné, protože by mohlo dojít k jejich shrnutí a vytvoření otlaků.

 

4.      Pohyb

K lepšímu prokrvení nohou je dobrá každodenní procházka či různé jednoduché cviky, jako je například chůze po schodech po špičkách.





Načítá se