Uživatel

Aktuální uživatel:
neprihlášen
Přihlásit
Registrace


Diabetik a dovolená

 

 

Dovolená představuje změnu zažitého rytmu a zvyklostí jedince a jeho organismu. Pro pacienty s diabetem je tato zátěž vyšší než pro zdravé jedince. To však neznamená žádný důvod pro odkládání či neplánování dovolené, naopak odpočinek pacientům prospěje. Je však nutné dopředu pečlivě naplánovat nastávající dovolenou, zařídit včas vše potřebné a být připraven na možné komplikace. Pečlivě by se měli připravit zejména diabetici 1. typu závislí na inzulinu.

 

Jakákoliv dovolená

Pacienti by v důsledku změny jejich obvyklého rytmu měli dbát na častější kontrolu hladiny glykémie.


Na každé dovolené u sebe diabetik musí mít kartičku informující o jeho onemocnění, seznam užívaných léku a nejlépe i kontakt na jeho diabetologa. Dále nesmí chybět glukometr s testovacími proužky, injekční set s glukagonem pro případ těžké hypoglykémie a balení inzulinu navíc. Při ruce by diabetik měl vždy mít i nějakou formu rychle působícího cukru, např. džus, colu a malou svačinu. Je dobré si před odjezdem také zjistit dostupnost lékařské pomoci na cílovém místě.

 

Zahraniční dovolená

Při odjezdu na zahraniční dovolenou by měl diabetik pečlivě zvážit destinaci, zejména kvalitu a dostupnost lékařských služeb. Je dobré vědět, kde se nachází nejbližší zdravotnické zařízení a kontakt na něj. Je nutné mít pečlivě uzavřené pojištění tak, aby v případě potřeby pokrylo i náklady na diabetologickou péči v místě dovolené. Před odjezdem by měl být diabetes u pacienta dobře kompenzován. U sebe by pacient měl mít cizojazyčnou kartičku s informacemi o tom, že je diabetik, seznam užívaných léků a kontakt na diabetologa.

 

Cestování letadlem



Před cestováním letadlem je dobré se poradit se svým lékařem ohledně změny režimu při přesunu v časových pásmech. Je nutné si častěji kontrolovat hladinu glykémie. Inzulin je potřeba vždy brát s sebou do letadla do příručního zavazadla (v zavazadlovém prostoru by mohl být vystaven nepříznivě nízkým teplotám). 


Inzulin je při cestování dobré mít ve dvou zavazadlech pro případ ztráty jednoho z nich. Inzulin nesmí být kromě příliš nízké teploty vystaven naopak ani příliš vysoké teplotě (přihrádka v autě) a přímému záření slunečních paprsků (pláž). Nejlépe je ho uchovávat v chladničce.


Při cestování s doprovodem by tyto osoby měly být poučeny, jak se zachovat v případě komplikací a vhodné je také je zásobit balením inzulinu.



Načítá se