Uživatel

Aktuální uživatel:
neprihlášen
Přihlásit
Registrace


Ambulantní interní vyšetření

Co je to interní vyšetření

Interní vyšetření se skládá z několika úkonů, pomocí kterých lékař zjistí, zda pacient trpí nějakým interním (vnitřním) onemocněním a které pomohou stanovit diagnózu. Podle výsledků tohoto základního vyšetření se rozhoduje i o další léčbě.

S tímto vyšetřením se pacient může setkat při preventivní prohlídce, při přijetí k hospitalizaci nebo v rámci předoperačního vyšetření.

K internímu vyšetření patří získání pacientovy anamnézy a vlastní fyzikální vyšetření.

Odebrání anamnézy

Základem pro stanovení co nejpřesnější diagnózy je získání informací od samotného pacienta. Lékař se ptá zejména na zdravotní stav pacienta, jeho současné potíže, jejich charakter, kdy se objevily, jak často a s jakou intenzitou je pozoruje. Dále se zajímá o onemocnění, úrazy či operace prodělané v minulosti. Součástí rozhovoru je i odebrání rodinné anamnézy – zdravotní stav rodičů, sourozenců, dětí. Důležité je i užívání léků, alergie, rodinný stav, zaměstnání, u žen gynekologická anamnéza.

Na odebrání anamnézy je potřeba dostatek času a soukromí. Pacient by ve svém zájmu neměl lékaři nic zatajovat, i pro pacienta zdánlivě nepodstatné údaje mohou pomoci lékaři při stanovení diagnózy.

Fyzikální vyšetření

Při fyzikálním vyšetření lékař pomocí svých smyslů a jednoduchých pomůcek vyšetřuje jednotlivé orgánové systémy. Při vyšetření lékař používá pohled, pohmat, poklep, poslech a vyšetření per rektum.

 

·         Pohled – pohledem lékař posoudí celkové vzezření pacienta, jeho chůzi, držení těla, dále vzhled kůže vyšetřovaných oblastí, zarudnutí, otoky, jizvy, ochlupení…

·         Pohmat – odhalí rezistence v podkoží, bolestivost, konzistenci a napětí prohmatávané oblasti, pomůže odhadnout velikost a uložení orgánů

·         Poklep – lékař přiloží na vyšetřovanou oblast prst jedné ruky a prsty druhé ruky na něj poklepává – dle zvuku zjišťuje přítomnost plynu, tekutiny či pevného orgánu pod povrchem, hodnotí se i bolestivost

·         Poslech – pomoc fonendoskopu lékař hodnotí zvuky vzniklé srdeční činností, prouděním krve v cévách, dýcháním nebo střevní činností

·         Per rectum– vyšetření konečníku pomocí lékařova prstu, pomůže odhalit například krvácení do trávicího ústrojí nebo u mužů zvětšenou prostatu

 

 

Lékař provede vyšetření pacienta postupně od hlavy až k patě:

 

·         Hlava – poklepová bolestivost, vyšetření očí, nosu a dutiny ústní pohledem, vyšetření uzlin pohmatem

·         Krk – vyšetření uzlin a štítné žlázy pohmatem, poslech a pohmat krčních tepen, hybnost krku

·         Hrudník – vyšetření pohledem, poslech srdce a plic, poklep

·         Břicho – vyšetření pohledem, pohmatem (slezina, játra), poslechem (střevní motilita)

·         Vylučovací soustava – vyšetření bolestivosti v oblasti ledvin lehkým úderem

·         Končetiny – vyšetření pohledem (kůže, tvar kloubů, ochlupení), pohmatem (pulzace tepen), pohyblivost

 

 

K celkovému vyšetření by mělo patřit i změření krevního tlaku, pulzu, snímání EKG či odběr krve a moči pro biochemická vyšetření.

 


 



Načítá se